Rehber: İngiltere'de Şirket Kurmak

FT Danışmanlık
08-02-2024
Rehber: İngiltere'de Şirket Kurmak

İngiltere’de şirket kurmak ya da şirket şubesi açmak, birçok girişimci için iyi bir fırsattır. Özellikle ticaretini genişletmek ve yeni pazarlara açılmak isteyenlerin araştırdıkları konulardan bir tanesidir. İş kurma yada işini büyütme hayali olan kişilerin Ankara Anlaşması kapsamında yöneldikleri ülkelerden biri de İngiltere'dir. Ankara Anlaşması ise 2021'e kadar İngiltere'de iş kurma ve genişletme konusunda Türk girişimciler için bir avantaj sağlamıştır. Ancak Brexit ile İngiltere'nin AB'den çıkışı sonrası, Ankara Anlaşması'nın bu ülkedeki geçerliliği sona ermiş ve yeni başvurular kabul edilmemeye başlanmıştır. Mevcut vize sahipleri için uzatma ve kalıcı oturum izni başvuruları mümkün olmaya devam etmektedir.

İngiltere, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olarak iş dünyası ve ticaretin önemli merkezlerinden biridir. Durum böyle olduğunda iş insanlarının ve ticaretle uğraşanların en çok araştırdığı konulardan bir tanesi İngiltere’de şirket kurmak oluyor ve bu konuda profesyonel bir destek arıyorlar.

İngiltere’de şirket kurmak, profesyonel bir destek ile sanıldığının aksine karışık ve zor bir süreç olmaktan çıkıyor. Bu süreç için önemli olan, iyi bir yönetim ve doğru bir ilerleme.

İngiltere'de Şirket Kurmak

İngiltere’de şirket kurabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve iş planınıza uygun bir yatırımcı vizesi almış olmanız gerekir. Start-up, innovator, tek temsilci vizesi türlerinden bir tanesini almanız gerekir. Ancak start-up vize şu anda yeni başvurulara kapalı durumdadır. Bu vize türleri iş planınıza göre şekillenir.

Benzersiz ve pazara yeni bir soluk getirecek fikirler için start-up vizesi, orijinal bir iş için fikrinizi onaylan bir kurum bularak innovator vizesi, eğer var olan şirketinize yeni bir şube açmak istiyorsanız ise tek temsilci vizesi almalısınız. İnnovator vizesi B2, tek temsilci vizesi ise A1 seviyesinde İngilizce bilgisini gerekli kılar.

İngiltere'deki Şirket Türleri

İngiltere’de şirket kurmak istediğinizde üç seçenek ile karşılaşırsınız:

 1. Halka Açık Şirket (PLC),
 2. LTD / Private Limited Company (Özel Limited Şirket)
 3. Gerçek Kişi Şirket Türleri

Halka Açık Şirket (PLC)

Türkçe karşılığı Halka Açık Limited Şirket olan Public Limited Company en çok tercih edilen şirket türlerindendir. Şirket mülkiyeti halka açıktır. Prestiji yüksek olan şirket türü içinde her ortağın sorumluluğunu sermayesi sınırlar. Şirketin açılması için gerekli pozisyonların karşılanması gereklidir. En az 2 hissedar ve direktör, 1 kanunda belirlenmiş niteliklere uygun sekreter gerekli pozisyonları oluşturuyor. En az 50.000 İngiliz sterlini sermaye ile açılabilen şirketin kuruluş aşaması için %25’i ödenmelidir.

LTD / Private Limited Company

Türkçe karşılığı Özel Limited Şirket’tir. Halka açık değildir bu yüzden hisselerin devredilmesi konusunda serbestlik tanınmaz. En çok tercih edilen ikinci şirket kuruluş türüdür. Ortakların sorumluluğunu sermaye sınırlandırır. Asgari sermaye yükümlülüğü bulunmaz. Şahıs ya da tüzel kişi tarafınca açılabilir. Açılmasının ardından en az 1 direktör atanmak zorundadır.

Gerçek Kişi Şirket Türleri

İngiltere’de gerçek kişi şirketleri Sole Trader, Ordinary Partnership, Limited Partnership ve Limited Liability Partnership şeklindedir.

 • Sole Trader: Tek kişilik şahıs şirketi. Gelir idaresine serbest meslek kaydı yaptırmanın ardından vergi mükellefi olarak açılabilir.
 • Ordinary Partnership: Adi ortaklık, en az iki kişi tarafından açılır. Ortaklar şirket borcundan kendi mal varlıkları ile sorumludur. Her ortak kendi payı oranında vergi öder, şirket borçlarından ortaklar birlikte sorumludur.
 • Limited Partnership: Sınırlı ortaklık, en az iki kişi ile kurulur. Ortaklardan bir tanesi yönetici seçilir. Diğer ortak ise sadece sermaye sorumluluklarını alır. Yönetici tüm mal varlığı ile şirkete karşı sorumludur.
 • Limited Liability Partnership: Sınırlı Sorumlu Ortaklık. En az iki kişi ile kurulur. Şirketin borcuna karşı ortaklık sorumludur.

İngiltere’de Şirket Kurma Aşamaları

İngiltere’de şirket kurmak belli aşamaları gerçekleştirmeyi ve adımları takip etmeyi gerekli kılar:

 • İş Planı Hazırlama: Şirketinizin amaç, strateji, finansal projeksiyonu ve işletme modelini içeren bir plan hazırlamak bu süreç için ilk adımdır.
 • İş Türünü ve Şirket Yapısını Belirleme: İngiltere’de iş kurabilmek adına, iş türünü ve şirket yapısını belirlemelisiniz. Bahsettiğimiz şirket türlerinden planınıza en uygun olanı belirlemek bu adım için gereklidir.
 • Şirket İsmini Seçme: Şirketinizin bir ismi olması gerekir. Bu madde için belirli kural ve kısıtlamalar yer alır. Şirket isminizi seçerken bunlara dikkat etmelisiniz.
 • Şirket Merkezini Belirleme: Şirketinizin resmi bir adresi olmalıdır. Bu adres, İngiltere’de bir posta adresi olmalı.
 • Vergi ve İşlem İzinleri: İşletmenizin türüne ve faaliyetlerine bağlı olarak, vergi kayıtları ve işlem izin almanız gerekir. Bunun için İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi ile iletişime geçmek gerekebilir.
 • Şirket Ana Sözleşmesi ve Müdürlerin Atanması: Şirket ana sözleşmesi şirketin nasıl işleyeceği, hissedarların hakları ve yönetim yapısına dair düzenlemeleri içerir.
 • Şirket Kaydı ve Evrak Hazırlığı: Şirket kaydı, Companies House (Ulusal Ticaret Sicil Kurumu)  adlı resmi kuruluş aracılığıyla yapılmaktadır. Bu kayıt sürecinin gerçekleşmesi için gerekli evrakların hazırlanması gerekir.
 • Vergi Kayıtları ve İşveren Sicili: HMRC’ye (Gelir ve Gümrük İdaresi)  vergi kaydı yapılmalı. İşveren iseniz, çalışanlarınız için işveren sicil kaydı da yapılması gerekmektedir.

İngiltere’de Şirket Kurma Maliyeti

İngiltere’de iş kurma maliyeti şirket türü ve tüzel kişilik türüne değişir. Public Limited Company yani Halka Açık Limited Şirket kurmak için minimum 50.000 İngiliz Sterlini, Private Limited Company Özel Limited Şirket kurmak için 1 Sterlin asgari sermaye gereklidir.

Alacağınız girişimci vizesine göre, vize başvuru ücreti ödenmesi gerekir.

Vize başvurusu sırasında, sağlık hizmeti ek bedeli ödenmesi istenir. Bu ek bedel başvurunun içeriğine göre değişmektedir. Başvuru sürecinin ardından yapacağınız harcamalar kuracağınız işe bağlıdır.

İngiltere'de Şirket Kurmanın Avantajları

İngiltere'de şirket kurmak avantajlarıyla pazar araştırmacılarının dikkatini çekmektedir. Bu avatajlar: 

 • Şirket kaydı kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 
 • Yatırım teşvikleri, tüm AB ülkeleri ve diğer ülkeler ile daha kolay ticaret imkanlarından yararlanırsınız. 
 • Dünya dili olarak kullanılan İngilizce pek çok kişi tarafından bilinir. 
 • İngiltere'de şirket kaydına sahip olmak sektör tanınırlığını artırır. 
 • Küresel çapta marka değeri kazanırsınız.
 • Uluslararası para transferi için İngiltere banka hesabı sahibi olmak avantaj sağlar.
 • İngiliz Ortak Hukuku pek çok ülkenin şirket hukunun temelidir. 
 • Şirket sahipleri ve ortakları oturum imkanı ile İngiltere'de yaşama fırsatına sahip olur. 
 • Avrupa ve Amerika ile ticaret planınız var ise pazara daha yakın olacaksınız.