HİZMET DETAYIKonkordato Danışmanlığı ve Proje Hazırlanması

Konkordato Danışmanlığı ve Proje Hazırlanması

Borçlunun vadesinde ödeme yapamayacak duruma gelmesi halinde, borç vadesinin uzatılması veya borç ödemelerinde indirim yapılması, böylece borçlarını ödemek için fırsat sağlanması anlamına gelen konkordato, iflasa göre olumlu bir girişimdir. Bu duruma gelindiğinde iflas etmekten kurtulabilmek amacıyla konkordato talebinde bulunulur. Bu, borç ödemede aciz dolayısıyla yapılan bir girişimdir. Konkordato talep başvurusu, gerekli şartlar ve evraklar yerine getirildikten sonra, şirketin bulunduğu şehirdeki Asliye Ticaret Mahkemesine yapılır.

Konkordato Projesinin Hazırlanırken Hangi Belgeler Gereklidir?

Konkordato başvurusunu borçlu taraf gibi alacaklılar da yapabilir. Konkordato başvurusuyla beraber mahkemeye sunulması gereken belgeler ilgili kanunun 286. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Bu belgeler, konkordato ön projesi, borçlu tarafın mal varlığı dökümü, alacaklıları, alacak miktarlarını, alacaklıların imtiyaz durumunu belirten belgeler, konkordato süreci sonunda alacaklıların olası maddi kazanımlarını gösteren tablo, bağımsız denetleme kuruluşlarının hazırladığı finansal analizler ve bu analizlere ait raporlardır. Konkordatonun mahkemece sonuçlanması için geçici süre (geçici mühlet) üç aydan beş aya kadar sürebilir. Kesin süre (kesin mühlet) ise bir yıl olmasına karşın gerekli hallerde mahkeme tarafından iki defa altı ay olmak üzere uzatılabilir ve böylece mahkemenin onay süresi iki yıla çıkabilir.

FT_Danismanlik_footer
München/İstanbul

Takip Edin:

MALİ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Finansal Mali Analiz Uzmanı -Mali Denetmen-Muhasebe/Finans Uzmanı-SGK Uzmanı-Dava Öncesi ve Sonrası Mali Danışman-Uzman Görüşü

Tüm Hakları Saklıdır © 2022

WhatsApp İletişim
1
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?